• Historia

• 1775r. - Szkoła elementarna, istniejąca przy Parafii św. Bartłomieja w Osiecku, przechodzi  pod opiekę Komisji Edukacji Narodowej.  Na rzecz rozwoju szkolnictwa aktywnie działa ks. kanonik Andrzej Reptowski, proboszcz parafii Osieck, patriota i społecznik .

1781r. - „Ordynacja dla miasta Osiecka” reguluje kwestie szkolnictwa  (wprowadza m. in. obowiązek powszechnego nauczania dzieci obojga  płci; uczy się więc  katechizmu, czytania, pisania, rachowania, „najwięcej zaś dobrych obyczajów”).

Lata 80-te XIX w. - Rozbiory. W Osiecku działa tajne szkolnictwo, walczy się też o wprowadzenie języka polskiego do szkoły rządowej.

1917r. - Szkolnictwo powszechne zostaje przejęte przez samorząd gminy.

1936r. - Powstają fundamenty  pod obecnie istniejący budynek szkolny.

1939r. - Budynek szkoły staje  pod dachem.  Dalsze działania przerywa wojna; Niemcy organizują w budynku szkoły magazyny zbożowe.

1939 - 1945r. - Nauka odbywa się  kilku lokalach: w domu Listka Sróla przy ul. Krótkiej, w  domu państwa Łukasików oraz tzw. rządowym  naprzeciw kościoła.

1947r. - Dokończono budowę szkoły; pierwsi uczniowie rozpoczynają naukę w 10 salach.

1956r. - Szkoła zostaje podłączona do sieci wodociągowej. W szkole istnieje punkt  biblioteczny; działa drużyna harcerska i zespół muzyczny.

1965r. - Zorganizowano w szkole świetlicę z dożywianiem na 50 osób.

1966r. - W szkole utworzono po raz pierwszy klasę ósmą.

1974r. - Powołano do życia Zbiorczą Szkołę Gminną w Osiecku. Pod jej zarządem znajduje się szkoła w Ponurzycy i Augustówce oraz przedszkole, zaś Szkoła Podstawowa w Natolinie (klasy I – IV) staje się filią szkoły zbiorczej. Szkoła dysponuje własnym autokarem.

1975r. - Z inicjatywy  dyrektora  Jerzego  Korszenia  w  Szkole  Podstawowej w Osiecku powstaje Komenda Hufca ZHP (w skład hufca wchodzą: Osieck, Sobienie Jeziory, Pilawa).

1985r. - Dzięki działaniom dyr. Jerzego Korszenia powstaje nowe skrzydło szkoły: 4 sale lekcyjne, sanitariaty, kuchnia i świetlica, mieszkanie  dla nauczyciela.

1996r. - Szkoła przechodzi pod zarząd Rady Gminy Osieck.

1997r. - Z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia szkoła otrzymuje  sztandar oraz   imię   Powstańców Styczniowych

(inicjatywa  dyr. Barbary Szelling).  To historia Osiecka dostarczyła nam bohaterów spoczywających w  lesie w pobliżu Natolina

1999r. - Uchwałą Rady Gminy Osieck powstaje 6-klasowa szkoła podstawowa i gimnazjum.

2000r. - Z inicjatywy dyr. Barbary Szelling zostaje wmurowany kamień węgielny pod budowę hali sportowej.

2003r. - Hala sportowa zostaje oddana do użytku. Zmodernizowana też zostaje kotłownia z węglowej na gazową.

Obecnie szkoła, to funkcjonalny, przejrzysty i zadbany budynek, w którym znajduje się 9 sal lekcyjnych,  biblioteka, świetlica, hala sportowa wspólna z gimnazjum, kuchnia ze stołówką.

Od początku istnienia szkoła sukcesywnie była rozbudowywana, a  kierowało nią 12 dyrektorów licząc z obecną Panią mgr Hanną Barejko.