• formularze

        • PROCEDURY POSTĘPOWANIA W RAZIE WYPADKU UCZNIA


          1.      Wypadek w szkole to nagłe zdarzenie powodujące uraz, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące konieczność udzielenia pomocy, które nastąpiło, gdy uczeń pozostawał pod opieką szkoły w czasie:

                      a) zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych,

                      b) przerw międzylekcyjnych,

                      c) innych zajęć szkolnych (np. dyskoteki, imprezy).

          2.      Do wypadków szkolnych zalicza się również nagłe zdarzenie powodujące uraz, wywołane

          przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło poza szkołą, w czasie gdy uczniowie pozostawali pod opieką szkoły (np. wyjazdy, wycieczki, zawody sportowe).

          3.      Pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku ucznia niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, udziela pierwszej pomocy przedmedycznej i zgłasza ten fakt w sekretariacie szkoły.

          4.      Jeśli wypadek zdarzy się podczas zajęć, nauczyciel po udzieleniu pierwszej pomocy prosi o wsparcie innego pracownika znajdującego się w pobliżu (np. inny nauczyciel, sprzątaczka, sekretarka, woźny).

          Wsparcie może dotyczyć: opieki nad pozostałymi uczniami, poinformowania sekretariatu    o wypadku, wezwania pogotowia.

          5.      Pracownicy sekretariatu szkoły informują rodzica o zaistniałym wypadku i wzywają  go do szkoły.

          6.      Szkoła wzywa karetkę pogotowia w przypadku:

          ·         wystąpienia zagrożenia życia poszkodowanego ucznia;

          ·         lub inne np. utrata przytomności, złamania kończyn dolnych (w sytuacji gdy występują widoczne oznaki, np. nienaturalny kształt nogi), oznaki zatrucia, wymioty, objawy neurologiczne, otwarte złamania, złamania z przemieszczeniem, urazy głowy, brak kontaktu z dzieckiem.

          ·         w razie urazu kończyn dolnych, gdy nie ma widocznych oznak złamania, pracownicy szkoły unieruchamiają nogę i uniemożliwiają uczniowi poruszanie się, kontaktują się z rodzicem i czekają na jego decyzję.

          7.      Tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i braku możliwości skontaktowania się z rodzicem pracownik szkoły może pojechać z poszkodowanym dzieckiem karetką do szpitala.

          8.      W każdym innym przypadku rodzic sam lub osoba przez niego upoważniona jedzie z dzieckiem karetką do szpitala.

          9.      O każdym wypadku pracownicy sekretariatu szkoły lub nauczyciel, pod opieką którego przebywał uczeń w chwili wypadku, powiadamia rodziców poszkodowanego ucznia. Fakt ten dokumentuje się wpisem w dzienniku zajęć podając datę i godzinę powiadomienia matki/ojca ucznia o wypadku.

          10.  Nauczyciel, który sprawował bezpośrednią opiekę nad uczniem w czasie jego wypadku, zobowiązany jest niezwłocznie – najpóźniej następnego dnia – sporządzić szczegółowy opis wypadku, na podstawie którego pracownik służby bhp sporządzi protokół wypadku.

          11.  Jeżeli wypadek miał miejsce w szkole, na lekcji, na przerwie, poza budynkiem szkoły, uczeń zaraz po zdarzeniu ma obowiązek zgłoszenia tego faktu nauczycielowi bądź pracownikowi szkoły. Jeżeli z różnych powodów uczeń tego faktu nie zgłosił w dniu wypadku, jego obowiązkiem jest zgłoszenie wypadku dyrektorowi szkoły w pierwszym dniu przyjścia do szkoły po wypadku.

          12.  W skład zespołu powypadkowego wchodzi wicedyrektor i pracownik służby bhp.

          Pracownik służby bhp na podstawie szczegółowego opisu wypadku sporządzonego przez nauczyciela, który sprawował opiekę nad poszkodowanym uczniem w czasie zdarzenia, sporządza protokół powypadkowy, który podpisuje dyrektor szkoły. Kopię protokołu przekazuje się rodzicowi poszkodowanego ucznia (rodzic ma 7 dni na zgłoszenie zastrzeżeń do protokołu).

          Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach – jeden zostaje w szkole, drugi odbiera rodzic poszkodowanego ucznia.

          13.  Postępowanie powypadkowe uznaje się za zakończone, jeżeli do treści Protokołu Powypadkowego w terminie 7 dni nie zostaną zgłoszone zastrzeżenia przez rodziców/prawnych opiekunów poszkodowanego ucznia.

          14.  Dyrektor jest zobowiązany zapoznać z powyższymi procedurami pracowników szkoły  oraz rodziców uczniów.

          15.  Wychowawcy są zobowiązani zapoznać z procedurami uczniów.

          16.  Procedury wchodzą w życie z dniem 16 września 2015 r.