• Akcja Żonkile

          • 19 kwietnia 2024r. obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Szkoła przystąpiła do akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, która organizowana jest cyklicznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

            Dzieci spotkały się z panią Elżbietą Ficowską – pedagogiem, działaczką antykomunistyczną, która urodziła się w 1942 roku. Była najmłodszym dzieckiem uratowanym z warszawskiego getta dzięki Irenie Sendlerowej. Nowy dom stworzyła dla ocalonej pani Stanisława Bussoldowa.

            Uczniowie usłyszeli o warunkach życia w getcie, losie dzieci w czasie wojny i po jej zakończeniu, działaniach na rzecz ratowania innych, mieli możliwość zadawania pytań świadkowi historii.

            Pani Elżbiecie towarzyszył Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg, autor książki „Bieta” – powieści o życiu Ficowskiej. Akcja utworu toczy się między innymi w Michalinie, Otwocku, Sobieniach – Jeziorach.

            Spotkanie poprzedziły warsztaty wprowadzające w tematykę. Młodsi uczniowie zbudowali makietę na podstawie słuchowiska „Mirabelka”, a starsi poznali fragment „Biety”.

            Pomysłodawczynią akcji była pani Anna Szewczyk – kierowniczka sekcji dydaktycznej na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do realizacji tego przedsięwzięcia. To był wyjątkowy dzień dobrych uczynków.

          • „Pieśń o szczęściu” – integracyjny projekt edukacyjny

          • „Kiedy byliśmy obok Arsenału i pani rozdała kartki, na których umieszczono plan akcji odbicia Rudego, najpierw dokładnie przeczytałam ten dokument, a potem na chwilę zamknęłam oczy i sobie to wszystko wyobraziłam” – relacjonowała jedna z uczennic.

            20 marca 2024r. siódmoklasiści udali się do Warszawy na wycieczkę śladami bohaterów II wojny światowej. Młodzież odliczała odległość pomiędzy Arsenałem a Pałacem Pod Czterema Wiatrami, gdzie został ranny Alek. Dzieci czytały wiersze K.K. Baczyńskiego przy budynku, w którym w czasie powstania warszawskiego zginął poeta. Jedna z uczennic recytowała fragment utworu „Testament mój” Juliusza Słowackiego pod pomnikiem wieszcza. Był czas na rozmowę o działalności Ireny Sendler, Janusza Korczaka, Stefana Starzyńskiego. Wiele wzruszeń dostarczyła wizyta na Pawiaku i na Powązkach.

            Wyjazd do Warszawy poprzedziły lekcje wprowadzające w tematykę. Młodzież oglądała filmy „Baczyński” i „Cudowny chłopak Biały ptak”, tworzyła teatrzyk kamishibai. Uczniowie poznali wątki regionalne związane z lekturą „Kamienie na szaniec”. Dowiedzieli się o pobycie Alka w Olesinku (dziś teren Góry Kalwarii) oraz o domu państwa Zawadzkich w Zalesiu Dolnym.

            Elementem projektu było spotkanie z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Mejstera. Dzieci przygotowały prezentacje o patronach, wymieniły się samodzielnie wykonanymi obrazami, na których namalowano szkoły w Słomczynie i Osiecku, brały udział w grach i zabawach integracyjnych.

          • w Wilanowie

          • 27.03.2024r. klasa Ia i Ib udały się na wycieczkę edukacyjna do pałacu w Wilanowie. Tego dnia uczniowie naszej szkoły prócz pięknej pogody dowiedzieli się wielu ciekawych informacji z życia króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marii Kazimiery. Dzieci brały udział również w grze terenowej w parku wokół pałacu, gdzie poznawali tamtejsza roślinność oraz zwierzęta.

          • Palmy- warsztaty wielkanocne

          • Dzieci z klas: IIa, IIb, IIIa, IIIb wykonały palmy w czasie warsztatów wielkanocnych z pomocą wychowawców. Palmy te zostały sprzedane dla społeczności lokalnej.

          • W pierwszy dzień wiosny

          • 21.03.2024r. odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Wiosna wierszem pisana".  W kategorii praca przestrzenna jury wybrało 3 miejsca pierwsze: Lena Lasocka 3a, Aleksandra Jobda 3b, Oliwia Harabin 1b. W kategorii rysunek, praca graficzna 1 miejsce Adam Kędziorek klasa 1b, 2 miejsce Ignacy Urban klasa 1a, 3 miejsce Jan Grzegrzółka klasa 0. Pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy.

            Wręczone zostały również nagrody i dyplomy z eliminacji szkolnych do  konkursu recytatorskiego " Warszawska syrenka", który odbył się 18.03.2024r.  - 1 miejsce Wojciech Bąk, 2 miejsce Aleksandra Jobda, 3 miejsce Łucja Żelazo. Tego dnia laureaci również udali się  do Augustówki na eliminacje gminne i tam Aleksandra Jobda zdobyła 2 miejsce, zaś Wojciech Bąk 3 miejsce.

            W  corocznym konkursie ortograficznym organizowanym przez panią Annę Przybysz, czniowie startowali w dwóch kategoriach : klasy V – VI o tytuł Małego Mistrza Ortografii i klasy VII – VIII o tytuł Mistrza Ortografii.  Z klas piątych wzięli udział: Magda Kociszewska i Antek Zawada z Va ; Oliwia Górzyńska, Joasia Chomiuk, Basia Wawer i Nikola Pacek z Vb. Małym Mistrzem Ortografii została Magdalena Koci- szewska z Va.  Z klas starszych wzięli udział: Magda Mitek z VII; Karolina Witak, Kamelia Jabłońska, Maja Lemieszkiewicz, Janek Szcześniak, Magda Fic i Kornelia Cieślik z VIII. Mistrzem Ortografii została Karolina Witak z klasy VIII.   - Serdecznie gratuluję! Organizator – Anna Przybysz.

          • Powitanie wiosny w klasie IIb

          • Dzieci z klasy IIb wspólnie z innymi klasami wykonały ,,Marzannę". Żegnając zimę zatopiły ,,Marzannę". Witając wiosnę śpiewały radośnie wesołe piosenki, tańczyły. Przygotowana została przez dzieci wystawa drzew wiosennych oraz praca plastyczna o zwiastunach wiosny. Na koniec dzieci posadziły kwiaty wiosenne w ogródku szkolnym.

          • "Sprzątanie Świata"

          • Pracownicy  urzędu gminy i społeczność naszej szkoły, wraz z nauczycielami, brali udział w akcji "Sprzątanie Świata", czyli miasta Osiecka i przedmieścia. Miło było nam gościć w naszych szeregach Panią Burmistrz - Karolinę Zowczak, która pomogła zorganizować ten dzień, który zakończył się wspólnym ogniskiem z kielbaską.

          • I znów w teatrze

          • Ostatni tydzień lutego obfitował w kulturalne wydarzenia. W czwartek, 22 lutego, klasa ósma pojechała do Garwolina na sztukę „Hejter” przygotowaną przez Wrocławski Teatr Profilakty- czny. Obejrzeliśmy wstrząsającą historię zniszczenia człowieka przez hejt. Zniszczenia nie tylko psychicznego, ale również fizycznej zagłady, gdyż jeden z bohaterów umiera na zawał serca. Spek- takl wstrząsnął widzami i uświadomił im, że w sieci nie jest się anonimowym i nie można robić, co się chce, zwłaszcza krzywdząc innych. Z kolei w piątek, 23 lutego, na sztukę do Garwolina wybra- li się uczniowie klasy IV b i V b. Wrocławski Teatr Profilaktyczny zaprezentował nam spektakl „ dzieci@sieci”. Młodzi widzowie wyszli z przekonaniem, że z internetem i telefonem trzeba ost- rożnie. Przedstawienia angażowały emocje i wyobraźnię młodych widzów. Warto było je obejrzeć!

            Dziękujemy nauczycielom za umożliwienie nam tego : wychowawcom – p. R. Poredzie – Piętce,

            p. Waldemarowi Szczepańskiemu ; opiekunce – p. Elżbiecie Lasockiej o organizatorce – p. Annie

            Przybysz.

          • Uroczystość odzyskania praw miejskich przez Osieck

          • 1 stycznia 2024r. Osieck odzyskał prawa miejskie. Z tej okazji 24 lutego o godzinie 15 rozpoczęła się w budynku OSP Osieck wspaniała uroczystość podkreślająca tę zmianę. Na początku wmurowano tablicę upamiętniającą zmianę wsi Osieck w miasto na ścianie Urzędu Miasta i Gminy. Część oficjalną rozpoczęły zerówczaki i pierwszaki ze szkoły w Osiecku, tańcząc dynamicznego krakowiaczka pod opieką pań: Jadwigi Nowek, Jolanty Burek i Sylwii Jobdy. Następnie zaproszeni goście i obywatele miasta Osiecka wysłuchali rysu historycznego miejscowości i okolicznościowych przemówień, rozdane zostały również okolicznościowe medale pamiątkowe. Wreszcie do głosu dopuszczono najmłodszych. Zespół „Gama” zaprezentował nam trzy piosenki: „Taki kraj” i „Balladę o Osiecku” w wykonaniu Małgosi Czarneckiej i „Profesorze” w wykonaniu Wojtka Bąka. Piosenki przeplatały przedstawienie pod tytułem „Osieckie legendy” napisane przez polonistkę – Annę Przybysz w oparciu o fantazje dzieci na temat pochodzenia nazwy Osieck. Wystąpili uczniowie klasy IV b oraz Karolina Witak i Michał Kędziorek z kl. VIII. Jako narrator zaprezentował się nasz historyk – p. Jan Szajowski. Nad zespołem „Gama” i warstwą muzyczną czuwał p. Andrzej Burek. - Naszym występem zdobyliśmy uznanie publiczności i rozweseliliśmy uroczystość. Całość zakończyła się około 19 spotkaniami uczestników przy cieście i kawie.

          • Dzień matematyki

          • 12.03.2024r. klasa Ib obchodziła światowy "Dzień matematyki". Tego dnia pierwszaki brały udział w grach i zabawach matematycznych, które miały  na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

          • Sprzedajemy Palmy Wielkanocne

          • Społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osiecku zaprasza do zakupu Palm Wielkanocnych  wykonanych przez uczniów naszej  szkoły w dniu 17.03.2024 r. przy Kościele Parafialnym w Osiecku po każdej Mszy Świętej.                                                                                                                                                                                                                Serdecznie zapraszamy

          • W Centrum Mądrej Zabawy

          • Klasa IIa i IIb  pojechała na wycieczkę do Smart Kids Planet- Centrum Mądrej Zabawy w Warszawie. Dzieci świetnie się bawiły, a jednocześnie uczyły. Była zabawa w sklep i mądre kupowanie, budowanie budowli, wysyłanie paczek, a także  udział w warsztatach: ,,Cyjanotypia''- malowanie światłem. 

          • "Dzień Głośnego Czytania"

          • 07.02. 2024r. klasa 1b obchodziła   "Dzień Głośnego Czytania". Tego dnia uczniowie zaprosili na zajęcia Panią Świderską, która przeczytała im piękną bajkę o przyjaźni pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem.

          • PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW

          • Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za pyszne pączki, którymi uczniowie oraz pracownicy szkoły mogli się delektować w tym najsłodszym dniu w roku.

            Jak głosi staropolskie przysłowie:

            „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole.”

             Z życzeniami zdrowia        

            Dyrektor oraz pracownicy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych

          • Jak karnawał - to karnawał!

          • Zabawa choinkowa klas 0-III i IV-VIII to świetna okazja by wystroić się i przebrać. Dzieci, utożsamiając się wyglądem do bohaterów z różnych  bajek, filmów czuły się jak w krainie baśni i świetnie się bawiły. Całą zabawę uświetnił swoją wizytą Mikołaj, odwiedzając każdą klasę  z ogromnym worem prezentów. Wszystkie klasy zorganizowały sobie poczęstunek w klasach i na korytarzu.

    • Galeria zdjęć

        brak danych