Aktualności
W Dzień Seniora „Pokolenie cudów” na scenie. GIM - 18.10.2015r. w OSP Osieck, w remizie zgromadzili się mieszkańcy naszej gminy. Pani wójt przeczytała piękny wiersz „Oda do starości". Potem zaczęły się występy.
Na początku zagrał zespół muzyczny, następnie wystąpiły dzieci z klasy trzeciej SP w Osiecku. Swój talent aktorski przedstawiło też Koło Teatralne „Pokolenie cudów" z Gimnazjum. Aktorzy w składzie: Justyna Grzegrzółka, Zuzanna Szuchnik, Magdalena Szuchnik, Natalia Krążała, Dorota Zawadka, Łukasz Piętka i Szymon Królikowski wystawili etiudę „Którędy do nieba”. Ostatnim punktem uroczystości były wspólne ludowe śpiewy i tańce.
Magdalena Szuchnik 2a Foto: Julia Kozińska 2b
Biegi przełajowe w Karczewie wraz z wynikami końcowymi SP - W dniach 29.09 i 02.10 2015r w Karczewie, odbyły się zawody w biegach przełajowych indywidualnych i sztafetowych (drużynowych). W zawodach indywidualnych naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów (po trzech chłopców i trzy dziewczynki z każdego z roczników 2003, 2004 i 2005). Zawodnicy rezerwowi startowali „poza konkursem” i nie byli uwzględniani w punktacji drużynowej. Dla każdego rocznika bieg odbywał się oddzielnie.
Po przeprowadzeniu zawodów i zsumowaniu punktów uzyskanych przez każdego z uczniów, okazało się że chłopcy z Osiecka zajęli w klasyfikacji drużynowej drugie miejsce a dziewczęta miejsce trzecie. Najlepiej indywidualnie wypadli: Adam Chojecki (2005r) – 1 miejsce, Wojtek Gwardecki (2004r) – 4 miejsce, Karolina Połosak (2005r) – 5 miejsce, Patryk Wasążnik (2005r) – 6 miejsce i Paśnik Dawid (2004r) – 6 miejsce. W pierwszej dziesiątce w swoich biegach znaleźli się również: Zuzia Szelling – 7 (2003r), Rędaszka Weronika – 8 (2004r), Kuba Wawer – 9 (2005r), Wiktoria Kędziorek - 10 (2005r), Kamil Piesiewicz – 10 (2005 – start poza konkursem). W zawodach drużynowych czyli sztafetowych nasza szkoła niestety nie wywalczyła miejsca na podium. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta ukończyli swoje biegi poza „pierwszą trójką”. Chłopcy zajęli miejsce czwarte, dziewczęta ukończyły bieg na pozycji szóstej. Reprezentacje chłopców i dziewcząt naszej szkoły w biegach sztafetowych złożone były głównie z uczniów klas V i IV. Miejmy nadzieję, że zdobyte doświadczenie pozwoli naszej szkole wrócić do tradycji „medalowej” już w następnym roku.
Komunikat_koncowy_MPO_w_Indywidualnych_Biegach_Przelajowych_rok_szkolny_2015-2016-2.doc
Komunikat_koncowy_MPO_w_Sztafetowych_Biegach_Przelajowych_rok_szkolny_2015-2016.doc
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole GIM, SP - Gimnazjaliści wraz z klasą szóstą, w ten szczególny dzień wcielili się w pracowników szkoły. Odpowiednie przebranie, słownictwo, sposób chodzenia, zachowanie to cel aktorów by jak najrzetelniej przedstawić wybraną postać.
Po reakcji widowni można stwierdzić, że największą furorę wzbudzili uczniowie parodiując pana od informatyki, wych. fizycznego, panią w-ce dyrektor oraz panie woźne. Na koniec tej zabawy, po której nikt nie czuł żadnej obrazy, nauczyciele zostali obdarowani kwiatami i laurką ze swoją karykaturą. Następnie Rada Rodziców złożyła życzenia nauczycielom wręczając kwiaty na ręce pani dyrektor. Na zakończenie zagrał zespół szkolny "GAMA" piosenkę pt. „Nieodkryty ląd”.
Konkurs polonistyczny „Mazowieckie Talenty” SP - 8 października 2015r. odbyły się szkolne eliminacje Konkursu polonistycznego „Mazowieckie Talenty” organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Na poziomie szkoły podstawowej reprezentowały naszą placówkę dwie uczennice klasy VI: Nina Cieciuch i Katarzyna Szuchnik.
Arkusz konkursowy opierał się na znajomości książek i filmów dla młodzieży spoza kanonu lektur szkolnych oraz wierszy adresowanych do dwunastolatków. Oj, nie było łatwo! W końcowej fazie do napisania było opowiadanie lub opis – do wyboru. Na rozwiązanie zadań miały 60 minut.
Aby zakwalifikować się do eliminacji rejonowych, należało zdobyć 51 punktów z możliwych 60, czyli 85%. Niestety nasze dziewczyny nie przekroczyły tej magicznej bariery, więc nie pojadą do Warszawy. Mimo to bardzo dziękuję im za pracę i chęci. Mam nadzieję, że w przyszłości na konkursach pójdzie im lepiej.
Anna Przybysz
Wyjazd na przedstawienie pt. „Iwona księżniczka z Burbona” kl. IIa GIM - W sobotę, jak wiecie, wybraliśmy się na przedstawienie pt. „Iwona księżniczka z Burbona”. Swoją podróż rozpoczęliśmy w Augustówce, wsiadając do pociągu jadącego do Warszawy. W stolicy najpierw poszliśmy na pizzę, a później do Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera. Tam zastaliśmy animatorki, które prowadziły bardzo fajne zabawy dla dzieci i młodzieży.
Wpisaliśmy się na karimatę, odrysowując swoją dłoń, a później wyszliśmy na zewnątrz, gdzie mogliśmy przejść labirynt - budowlę z piankowych rurek. Niektórzy wykorzystali je do bitwy na rurki, inni zaś jako sprzęt rekreacyjny.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy, dopóki Pani Żach nie dała sygnału, że musimy iść na spektakl. Wchodząc do sali, bardzo się zdziwiliśmy, bo nie było tam siedzeń ani sceny jak w większości teatrów lecz huśtawki, skrzynki po piwie, sztuczny żwirek na całej podłodze i malutka scena na środku pomieszczenia. Przedstawienie zaczęło się. Myślę, że dla większości czymś nowym była taka gra aktorów, bo oni odgrywali swoje role między widzami. Tylko niektóre wydarzenia rozgrywały się na scence. Było ciekawie i dużo się działo. Po przedstawieniu przyszła do nas jedna z pracownic teatru, z którą rozmawialiśmy o spektaklu. Podzieliła wszystkich na kilkuosobowe grupy, w których omówiliśmy najciekawsze wątki spektaklu. Były to takie „mini warsztaty”. Po wyjściu z teatru poszliśmy na stację, kupiliśmy bilety i jeszcze.... szybkie zakupy w Biedronce. Wsiedliśmy do pociągu i wróciliśmy do domu. Myślę, że to było bardzo duże przeżycie dla wszystkich i pokazanie teatru z innej strony .
Justyna Grzegrzółka 2a
TEATROMANIACY 2015/2016 z kl. V SP - 5.10.2015r. klasa piąta szkoły podstawowej pojechała do Garwolina na spektakl teatralny pt. „Przygody Tomka Sawyera” na motywach powieści Marka Twaina. Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa przygotował zaskakujące przedstawienie. Nie oglądaliśmy bowiem typowych przygód bohatera, ale wywiad – rzekę z nim, a publiczność musiała wejść w rolę dziennikarzy zgromadzonych na konferencji prasowej.
Reagowaliśmy bardzo żywo zarówno na opowieści o niesamowitych przygodach Tomka, jak i na komentarze typu: „wszyscy chłopcy to lenie i brudasy” czy „daj się złapać dziewczynie, już ona cię urządzi”. Zabawa była pierwszorzędna, czasami po plecach przebiegał dreszczyk emocji, np. gdy Tomek i Huck byli świadkami zbrodni na cmentarzu.
Wypada podkreślić świetne przygotowanie aktorów, obserwowaliśmy nawet pokazy niemal akrobatyczne. Przedstawienie urozmaicały piosenki w rytmie hip hopu mówiące o wartości przyjaźni i cudowności czasu dzieciństwa.
Podsumowując, stwierdzamy, że warto było pojechać. Wróciliśmy odprężeni i zadowoleni. Teraz będzie o czym pogadać na przerwach i lekcjach polskiego.
Anna Przybysz
Wycieczka do Sobień Jezior - historia cmentarza żydowskiego SP, GIM - Historia, kołem się toczy - W słoneczne, sobotnie przedpołudnie grupa zapaleńców wybrała się na wycieczkę rowerową do Sobień Jezior. Na czele peletonu Agnieszka Hys i Katarzyna Dziermańska oraz uczniowie klasy VI, Ia, Ib i IIb.
Wybraliśmy się na cmentarz żydowski, by poznać tradycję obrzędów pogrzebowych w judaizmie. Przed nami ukazał się widok ułożonych ale również rozrzuconych w lesie macew (tj. pomnik nagrobny). Skąd ten „las” nagrobków?
Historia, słów parę - Podczas II wojny światowej zniszczono cmentarz żydowski a płytami nagrobnymi wyłożono plac wokół plebanii, zajętej wówczas na siedzibę gestapo. Wojna zakończyła się, jednak macewy pozostały. Przez kilkadziesiąt lat chodzili po nich ludzie, biegały zwierzęta, jeździły konne wozy i samochody. Stan ten trwał do 2003 roku, kiedy nowy proboszcz, ks. Roman Karwacki postanowił położyć kres bezczeszczeniu pamięci miejscowych Żydów. Z jego inicjatywy przeniesiono macewy na miejsce przedwojennego cmentarza żydowskiego. (Źródło: www.kirkuty.xip.pl)
Historia tradycji i obyczajów - W Polsce na cmentarz żydowski przyjęło się mówić „kirkut”, słowo wywodzi się z języka niemieckiego. W tradycji judaistycznej istotna jest zasada nienaruszalności grobu (nie wolno ekshumować zwłok, wykorzystywać miejsce nekropoli do innych celów nawet jeśli jest od dawna nieużywane np. skracać drogę). Ważna jest też integralność ciała, dlatego do grobu składa się przedmioty zawierające krew zmarłego, na przykład używane przed śmiercią plastry opatrunkowe. W Izraelu do dziś zbiera się z ulic krew osób zmarłych w zamach terrorystycznych.
Historię ocalić od zapomnienia - Na nagrobkach spostrzegliśmy wiele różnych rysunków, napisów w języku hebrajskim. Zasady judaizmu sprawiają, że na grobach nie ma zdjęć czy podobizn zmarłych za to są np. lwy, jelenie, jednorożce, księgi, kwiaty, gwiazda Dawida. Zapoznaliśmy się z ich bardzo bogatą symboliczną ornamentyką. Różnymi metodami plastycznymi choć kilka ocaliliśmy od zapomnienia. Za kilka lat pokryje je mech i kolki.
Świąteczna sobota GIM - XXV Lat Odrodzonego Samorządu Gminy Osieck to powód, dla którego 26 września w naszej szkole odbyła się uroczystość zorganizowana przez lokalne władze. Osoby zasłużone dla rozwoju naszej małej ojczyzny otrzymały podziękowania.
Spotkanie uświetnił pokaz filmu o historii samorządności w Osiecku. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Miłym akcentem były pamiątkowe dyplomy wręczone przez panią wójt uczniom naszej szkoły – uczestnikom warsztatów filmowych. Uroczystość dawała możliwość spotkania się z osobami zasłużonymi dla lokalnej społeczności. Wśród nich był pan Bogdan Strzeżysz – autor książki „Dzieje Osiecka”.
„TRZYMAJ FORMĘ!” – 30.09.2015 r. SP - W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas V i VI uczestniczą w projekcie przygotowanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Warszawie pod hasłem „Trzymaj formę!”. Ma on na celu zapoznanie dzieci i młodzież z zasadami prawidłowego żywienia i zachęcenie do aktywnego stylu życia.
Pierwsze zajęcia z tego cyklu poprowadziła w naszej szkole Paulina Kałaska, studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na kierunku Dietetyka. W ciągi 4 godzin wzięły w nich udział poza klasami V i VI również uczniowie z II a, II b oraz III a.
W czasie 45 minutowych zajęć pani Paulina przedstawiła najważniejsze zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia. Najwięcej uwagi zostało poświęcone tematowi zdrowej diety. Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak wygląda piramida zdrowego żywienia, czym są kcal oraz w jaki sposób prawidłowo czytać etykiety produktów. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Prowadzącej udało się połączyć omawianie ważnych zagadnień z elementami humorystycznymi, co spotkało się z zainteresowaniem oraz entuzjastycznymi reakcjami ze strony uczniów. Zajęcia "Trzymaj formę" zdecydowanie zaliczamy do udanych oraz mamy nadzieję na kontynuowanie edukacji w tym zakresie w naszej szkole.
opracowanie mgr inż. Jolanta Kałaska
„TOLERANCJA” I „BEZPIECZEŃSTWO” – 28.09.2015r. SP - Nasza współpraca z Komendą Powiatową Policji w Otwocku zaowocowała kolejnymi prelekcjami. Tym razem nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III mieli okazji zapoznać się z prezentacją aspirant sztabowej Anny Wasilewicz dotyczącą zasad zachowania się uczniów wobec osób nieznajomych.
Podczas zajęć przypomnieli sobie, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Nie zabrakło również tańców i pozowania do zdjęć w policyjnym nakryciu głowy J. Sprawy ważne i poważne a przekazane w bardzo ciekawy i zajmujący uczniów sposób!
Uczniowie z klas IV-VI kolejny raz spotkali się z sierżant sztabową Karoliną Pardej, która przybliżyła naszym wychowankom temat szeroko pojmowanej tolerancji. Zajęcia miały charakter zarówno warsztatowy, jak i formę prelekcji. Uczestnicy spotkania bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusjach, zadawali wiele pytań. Wszyscy zgodzili się z tym, że wokół nas żyje coraz więcej osób o np.: innym kolorze skóry, innej religii, niepełnosprawnych, odmiennie ubranych i każdy z nas ma prawo do tej „inności”.
opracowanie mgr inż. Jolanta Kałaska
Małe jest piękne! SP - 26 września odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie klasy IV SP w Osiecku mogli podziwiać architekturę drewnianą, wskazywać jej wyjątkowe detale, uczyć się opisywania dzieła sztuki i robienia zdjęć.Nikogo nie wystraszył poranny sobotni deszcz.
O godzinie 10.00 jedenaście ciekawych świata dziewczynek z IV klasy zjawiło się na osieckim rynku. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Hys. Opowiadała o historii budynków, wskazywała wyjątkowe detale architektoniczne, dawała wskazówki, jak zrobić artystyczne zdjęcia. Zgromadzony materiał posłuży do przygotowania wystawy na 11 listopada. Warsztaty stanowiły element projektu Ulice wyobraźni http://www.ceo.org.pl/pl/kulthurra/news/nowa-kulthurra
Dumni z dziedzictwa, czyli edukacyjna sobota w Otwocku - GIM Dwunastego września 2015, w sobotni ranek, autobus wypełniony uczniami wyruszył z Osiecka do Muzeum Ziemi Otwockiej, gdzie odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa. Hasłem tegorocznej edycji było utracone dziedzictwo. Podobne imprezy odbywały się równolegle w całej Polsce. Dzięki nim nasi rodacy odkrywali historię miejsc, z których pochodzą.
Uczniowie z Zespołu Szkół w Osiecku mogli poznać zwyczaje związane z judaizmem oraz dowiedzieć się, jaką rolę pełniła kultura żydowska w naszym regionie. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Nikt się nie nudził. Można było zatańczyć, obejrzeć wystawę, wykonać tradycyjne wycinanki, wziąć udział w warsztatach kulinarnych, spróbować potraw z tradycyjnej kuchni żydowskiej.
Nikt nie musi, wszyscy mogą, czyli komu się chce w sobotę jechać na wycieczkę szkolną?
Prawdziwymi odkrywcami zostają tylko ludzie z pasją. Ci, którzy chcą w życiu robić trochę więcej niż muszą. W sobotni poranek w autobusie szkolnym zgromadziło się 48 odkrywców. Wśród nich była cała klasa 3a gimnazjum, prawie cała 1a, kilkoro gimnazjalistów z 1b, 2a, 2b, a także członkowie szkolnego koła historycznego i plastycznego. Nie zabrakło przedstawicieli ze wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Osiecku. Nie można zapomnieć o nauczycielach odkrywcach – paniach: Magdalenie Bartodziej, Katarzynie Dziermańskiej, Agnieszce Hys, Marcie Żach. W tak doborowym towarzystwie sześć godzin spędzonych w muzeum było naprawdę czystą przyjemnością.
O co chodzi z tymi Żydami? – bardzo edukacyjna wystawa
Ważnym elementem naszej wyprawy w poszukiwaniu utraconego dziedzictwa była lektura fragmentów książki „Pasierb nad Wisłą” Symchy Symchowicza oraz obejrzenie wystawy zdjęć Menachema Kipnisa, przedwojennego dziennikarza i publicysty oraz kantora. Na kartach książki i fotografiach zobaczyliśmy przedwojenny Otwock. Poznaliśmy blaski i cienie wspólnego sąsiedzkiego życia Żydów i chrześcijan. Odkryliśmy nasze regionalne, kulturowe korzenie.
Ratownicy utraconego dziedzictwa, czyli jak nie zmarnowaliśmy talentu
„Tych miasteczek nie ma już” – pisał Antoni Słonimski w jednym z wierszy mówiących o konsekwencjach Holokaustu. Wśród opustoszałych, osieroconych miejscowości wymieniał Karczew i Falenicę. Świadomi okrucieństwa II wojny i tego jak wielu mieszkańców z naszego regionu straciło w niej życie, robimy wszystko, co w naszej mocy, by ocalić pamięć, by nie utracić swojego lokalnego dziedzictwa. Tak też stało się 12 września 2015 roku w Muzeum Ziemi Otwockiej. Postanowiliśmy wykorzystać dany nam czas i talenty i przywrócić choć namiastkę dawnego przedwojennego wielokulturowego Otwocka. Najpierw, pod kierunkiem instruktora z Stowarzyszenie na Rzecz Promowania Tańców Izraelskich Yachad, przez godzinę tańczyliśmy, następnie pani Agata Szepe wprowadziła nas w tajniki wycinaki żydowskiej, na zakończenie przygotowaliśmy słodki placek z ziemniaków i spróbowaliśmy jak smakuje czulent.
Radosny smak wolności
Odkrywanie utraconego dziedzictwa, poznawanie historii naszych przodków, pomaga nam doceniać to, co mamy. Wielu z tych, którzy żyli w Otwocku, Osiecku, Karczewie w czasie II wojny, marzyło o spokojnej wolnej sobocie, w której można spotkać się z przyjaciółmi, nauczyć czegoś nowego, zjeść smakowite lody w cukierni, pobawić się beztrosko na placu zabaw. Ich marzenia stały się naszą rzeczywistością. Wolność ma również smak radości, warto się nim delektować.
Rok szkolny 2015/2016 otwarty - SP i GIM Mimo potwornego upału na hali sportowej dało się zauważyć uśmiechy i zadowolenie dzieci witających nowy rok szk. 2015/2016. Po oficjalnym otwarciu Pani dyrektor Hanna Barejko przedstawiła dzieciom nowych pedagogów - Panią mgr Sylwię Jobdę, wychowawczynię klasy pierwszej oraz Ks. mgr Grzegorza Bielaka, który będzie nauczał religii w SP i GIM. Następnie przedstawiona została organizacja roku szk., a na koniec wychowawcy spotkali się ze swoimi wychowankami.
Zespół "GAMA" reprezentował Gminę Osieck na "POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE KULTURY W OTWOCKU". SP, GIM - 28 czerwca szkolny zespół „GAMA” reprezentował Gminę Osieck na Powiatowym Festiwalu Kultury. Zagral iśmy i zaśpiewaliśmy trzy piosenki: „Lecę tam”, „Tlen”- Kasi Popowskiej oraz „Teksański” zespołu „Hej”.
W składzie:-
Paulina Możdżonek – wokal
Basia Kopczewska – wokal
Zuzia Szuchnik – wokal i marakas
Iza Łagowska – wokal i gitara basowa
Przemek Lusawa – perkusja elektroniczna
Filip Cieciuch – keyboard
Igor Dziermański – gitara solowa i gitara elektroakustyczna
Opiekun:
Andrzej Burek
Pomoc techniczna i psychiczna to zaproszeni przez nas byli członkowie naszego zespołu w składzie: Marcin Grzegrzółka, Mateusz Jedynak i Paweł Galas. DZIĘKUJEMY!
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS V i VI SP - 25 czerwca klasa piąta pożegnała klasę szóstą, która zakończyła drugi etap nauczania. Po części artystycznej uczniowie klas szóstych przekazali sztandar szkoły klasie piątej życząc, by godnie się nim opiekowali. Rozdanie nagród i świadectw z wyróżnieniem trwało w nieskończoność. GRATULUJEMY!
WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE SP - W dniach 8-9 czerwca 2015r. klasy IIa, IIb i III wraz z wychowawczyniami były na dwudniowej wycieczce w Górach Świętokrzyskich.
Pierwszego dnia dzieci oglądały najstarsze drzewo w Polsce (Dąb Bartek), ruiny zamku w Bodzentynie, które są pozostałością po siedzibie biskupów polskich z drugiej połowy XIV w. Dużą atrakcją było wejście na Święty Krzyż (595m n. p. m.) oraz na platformę widokową, na największe gruzowisko skalne zwane gołoborzem. Dzieci zwiedziły także pobenedyktyński zespół klasztorów i kościół Św.Trójcy oraz kaplicę Oleśnickich, w której znajdują się relikwie Krzyża. Na koniec dnia dzieci miały okazję pobawić się w Babyjagowie. Jest to miejsce prezentacji walorów kulturowych i historycznych regionu świętokrzyskiego. Dzieci widziały tam min. świetokrzyską czarownicę, Domek Jasia i Małgosi oraz łódź Wikingów.
Drugiego dnia uczniowie widzieli zespół podziemnych kopalń krzemienia pasiastego sprzed 3500 lat w Opatowie oraz Krainę Dinozaurów. Tam dzieci mogły zobaczyć modele dinozaurów w naturalnym środowisku oraz pobawić się na placu zabaw.
Wycieczka była udana. Pogoda dopisała. Dzieci miały bardzo dużo atrakcji. Wróciły zmęczone ale zadowolone.
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
Galeria zdjęć
- brak danych