• Ia z okazji "Dnia Matki"

• 26 maja obchodzimy święto najukochańszych osób – Mam-, czyli „Dzień Matki”. Z  tej okazji  uczniowie klasy Ia  postanowili wyrazić swą bezgraniczną miłość i wdzięczność wierszem,  piosenką i własnoręcznie wykonanym upominkiem.

• Ib na niebiesko

• Klasa 1b wzięła udział w akcji "Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami".  CELEM AKCJI JEST POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM. Tego dnia  ubraliśmy się  na niebiesko, rozmawialiśmy na temat tego czym jest autyzm, wykonaliśmy pracę plastyczną. Oto fotorelacja.

• Lapbook

• Klasa 1b wykonała już trzeci w tym roku szkolnym lapbook. Tym razem podsumowaliśmy naszą wiedzę na temat wiosny. Oto fotorelacja.

• Sprawozdanie z lekcji z opowieściami historycznymi

•    30  IV  2021r. na lekcji  języka polskiego uczniowie klasy 6a Szkoły Podstawowej w Osiecku opowiadali historie swoich rodzin związane z I i II wojną światową.

Helena Szczypek opowiadała o prababci, która była na przymusowych robotach i pradziadku Edwardzie Jałosze, który wyzwolił obóz zagłady na  Majdanku. Słuchaczy szczególnie poruszyła opowieść o uwięzionych dzieciach.

Piotr Paduch przedstawił historię prapradziadka, który był w wojsku weterynarzem i walczył w kawalerii konnej Józefa Piłsudskiego pod Moskwą i w bitwie zwanej Cudem  Nad Wisłą.

Julia Gadomska przedstawiła swojego krewnego - Bolesława Grzegrzółkę. W listopadzie 1930 roku został wezwany do wojska, gdzie służył jako kierowca samochodów transportowych i strzelec. Był w Palestynie, Persji i Iraku - gdzie dowódca zorganizował nowy korpus  zbrojny.

Damian Barejko opowiedział o pradziadku Janie Nowaku, który pracował w firmie stolarskiej. Pewnego dnia, gdy poszedł do pracy, został zabrany przez Niemców do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Julia Śliwka opowiadała o swoim pradziadku, który został złapany i transportowany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, ale wszyscy, którzy jechali tym pociągiem, uciekli. Drugi pradziadek Julki był wieziony do Niemiec na przymusowe roboty, z których wrócił.

Uczniowie dowiedzieli się też, że w czasie wojny w Pogorzeli Rosjanie mieszkali w niektórych domach, a ich mieszkańców wyganiali do obór, a na wsie zrzucano bomby lotnicze.

Ta lekcja  to bardzo ciekawe wydarzenie, które pozwoliło na poznanie historii związanych z  okolicą. Uczniowie  nie mogą się doczekać innych, podobnych zajęć.

Prezentacja_o__Boleslawie_Grzegrzolka_.pptx

--------------------------------------------------------------------------------------------

• Dzień Ziemi

• 22 kwietnia klasa 1b obchodziła światowy Dzień Ziemi. W ramach zajęć wykonaliśmy rybki z recyklingu.

• Nie marnujemy energii na narzekanie

• Zamiast narzekać na brak ruchu i świeżego powietrza w czasie zdalnego nauczania, po prostu otwórzcie okna i zatańczcie. Pamiętajcie o wszelkich zasadach bezpieczeństwa. Pozdrawiamy z morskiej, tanecznej wyprawy.                                                                                                                                          Członkowie koła teatralnego

• Rok Lema z Piotrem Paduchem

• Piotr Paduch, uczeń klasy 6a, fascynuje się światem nauki, a zwłaszcza astronomią. Zapraszam do obejrzenia pilotażowego odcinka filmów edukacyjnych przygotowanych przez niego. Solidna dawka wiedzy i dowód na to, że uczniowie też mogą być dobrymi nauczycielami.

„Ostatnio głośno było o misji Perseverance – bezzałogowej misji na Marsa. Skłoniła mnie ona do nagrania filmu, w którym podzieliłem się swoją wiedzą”.                         Piotrek Paduch klasa 6a

• Lektura w pudełku

• W klasie IV trawa omawianie lektury „Czerwone krzesło” z serii „Magiczne drzewo”, którą stworzył Andrzej Maleszka. Uczniowie przedstawiali swoje wrażenia czytelnicze na podstawie rekwizytów, które w trakcie czytania umieszczali w lekturowym pudełku. Swoje prace prezentują: Franek Śliwka, Oskar Grzegrzółka, Sebastian Płatek, kotka Stokrotka.

• Edukacyjne inspiracje

• Ostatnio wiele można usłyszeć i przeczytać na temat tego, że uczniom brakuje motywacji. W związku z tym cieszą  informacje, w których uczniowie, zainspirowani zajęciami szkolnymi, przekazują, że  sięgają po dodatkowe lektury  i wykonują prace, które są dowodem ich samodzielności,  pomysłowości i zdolności artystycznych. Zapraszam do lektury przemyśleń Konrada Grzegrzółki z klasy 6a. Umieszczono je w zakładce ocenianie kształtujące (nasze sukcesy).                          M.Żach

• W świecie robotów

• Jednym z patronów roku 2021 jest Staniław Lem. Przez ostatnie dwa tygodnie uczniowie klas: 4, 6a i 7a poznawali ważne fakty z życiorysu pisarza, czytali fragmenty jego tekstów i tworzyli opowiadania fantasycznonaukowe.

• Wirtualna wycieczka do Czerska

• Koronawirus zabrał możliwość organizowania klasowych wycieczek, ale nikogo nie pozbawił wyobraźni i pomysłowości, dlatego klasa czwarta wybrała się na wirtualną wycieczkę do Czerska. Umożliwiają to świetne rekonstrukcje i filmiki z bohaterami historycznymi, umieszczone na stronie https://zamekczersk.pl/historia_1109. Po wyprawie w czasie i przestrzeni, wszyscy przygotowali sobie pamiątki z wycieczki. Przedstawiamy prace Marii Makowskiej i Franciszka Śliwki.

• Wirtualne kółko teatralne

• Pandemia zamyka przed nami pewne możliwości, ale otwiera inne. Mogą się o tym przekonać członkowie koła teatralnego, przygotowując swoje artystyczne etiudy w wirtualnym świecie. Zapraszamy na pierwsze prezentacje recytacji wiersza Samochwała Jana Brzechwy z wykorzystaniem samodzielnie przygotowanych tintamaresek. Pokaz otwierają: Gabrysia Krawczyk i Marysia Makowska z klasy IV. Kolejne występy już niebawem.