Kolejne pokolenie pierwszoklasistów złożyło ślubowanie i było pasowane na uczniów naszej szkoły. Ta podniosła uroczystość odbyła się 27 października 2017r. na hali sportowej. W części oficjalnej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Nie zabrakło również zabawy z koleżankami i kolegami z klasy siódmej. Uczniowie klas pierwszych dostali na pamiątkę birety, dyplomy i maskotki. Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.
Wychowawczynie klas pierwszych składają podziękowania Rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.
Jolanta Burek
Uczniowie klasy IV o swojej małej ojczyźnie - Ojczyzna to nie tylko kraj, którego obywatelami jesteśmy, nie tylko państwo, w którym mieszkamy. Na co dzień żyjemy w naszej małej ojczyźnie - w miejscu, gdzie się urodziliśmy i wzrastamy, w miejscu, które poznajemy od dziecka. Nasze rodziny, znajomi z bliższej i dalszej okolicy, społeczności wiejskie, koledzy i koleżanki ze szkoły i z podwórka. - wszyscy tworzymy lokalną wspólnotę. Jako młodzi Polacy kochamy i szanujemy naszą ojczyznę - Polskę, jednak to co w niej dla nas najcenniejsze mamy 'blisko siebie: ,,to nasza mała ojczyzna”. Jesteśmy dumni z lokalnych zwyczajów i tradycji, pięknego krajobrazu, ciekawych miejsc i budowli, które chcemy pokazywać następnym pokoleniom.
Uczniowie wzięli udział w mini projekcie „Moja mała ojczyzna”. Swoje prace zaprezentowali w różnych formach: album, prezentacja multimedialna i lapbook. Mogliśmy obejrzeć gliniane naczynia wykonane przez osieckiego garncarza. Szukaliśmy nazw naszych miejscowości na mapie z 1941r. wykonanej w j. rosyjskim. Takie atrakcje przygotowała nam „Grupa Osieck”.
Prezentacje można obejrzeć w zakładce „Prace uczniów”
Wyruszyli do Bombkolandii - klasy 2, 3A i 3B, w trakcie pobytu czekały następujące atrakcje:
- Pokaz jak powstają szklane ozdoby choinkowe - dzieci dowiedziały się i zobaczyły jaką pracę trzeba wykonać by powstała bombka - wydmuchanie szkła palnikiem, przygotowanie bombki szklanej do dekoracji (srebrzenia) oraz końcowe dekorowanie ozdoby. Każde dziecko spróbowało ze szklanej rurki wydmuchać bombkę oraz obejrzało małą wzorcownie, gdzie wyeksponowane są wzory ręcznie malowanych ozdób choinkowych.
- Malowanie bombek - dzieci dostały dwie szklane bombki, które samodzielnie zdobiły za pomocą kleju, pędzelków, brokatu oraz tajemniczego urządzenia o nazwie flokarka. Udekorowane bombki zapakowane w pudełeczko dostały w prezencie.
- Poczta Świętego Mikołaja – dzieci pisały list do Świętego Mikołaja, następnie wrzucały go do skrzynki pocztowej Świętego Mikołaja.
- Urządzenie do Mielenia Złych Uczynków – każdy z nas ma jakieś grzeszki na sumieniu. Jednak nikt nie musi się o nich dowiedzieć! Dzieci spisały swoje złe uczynki na czarodziejskiej kartce i wrzuciły do czarodziejskiej skrzyni, która zniszczyła ich grzeszki. Na dowód tego otrzymaszły „Certyfikat Anulowania Złych Uczynków” potwierdzający że ich grzeszki są anulowane.
- Wizyta w Gabinecie Świętego Mikołaja – Dzieci oglądały Świętego Mikołaja przy jego codziennej pracy, czyli czytaniu listów od dzieci i sprawdzaniu w magicznej kuli, czy w tym roku były grzeczne i zasługują na prezent. Dzieci miały możliwość rozmowy z Mikołajem.
Wspólne świętowanie 11 listopada - 2017 roku mieszkańcy naszej gminy uczcili niepodległość swojej ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji kraju. Gdy przyszliśmy z kościoła do szkoły, zebraliśmy się na boisku szkolnym, gdzie rozdawane były kotyliony i poprowadzona została rozgrzewka, a potem rozpoczął się bieg integracyjny. Trasa mierzyła około 2km. Po tym wysiłku sportowym można było zjeść grochówkę i napić się herbaty. Wszyscy zaczęli powoli gromadzić się w hali, ponieważ miało rozpocząć się przedstawienie, w którym brali udział uczniowie z klas 2 i jedna osoba z klasy 3. Występ ukazywał zwykłość, codzienność, radość z życia w wolnym kraju. Zwrócił uwagę na chleb, któremu nie oddajemy należytego szacunku. Marnujemy go, wyrzucamy, nie pamiętamy, co symbolizuje. Spektakl pokazał ludzi żyjących na wsi, to, że oni w Boga wierzą i nie robią tego na zasadzie pustych słów, a gorliwej wiary i dobrych uczynków. Dzieci są wychowywane w tymże duchu. W występie było kilka elementów humorystycznych na przykład koń Roman wraz z furmanem i to chyba on zrobił największą furorę. Po przedstawieniu została wyświetlona prezentacja, która zawierała zdjęcia z poprzednich biegów. Pani wójt rozdała podczas niej nagrody za najlepsze plakaty promujące akcję Dopalacze = Wypalacze. Można było poczęstować się ciastem, herbatą, kawą.
Większość osób była zadowolona z uroczystości. Takie dni pomagają nam być razem i myśleć o ojczyźnie oraz przypomnieć sobie, ile osób musiało walczyć i zginąć za naszą wolność, ile krwi dla nas przelano. Żołnierze chcieli zostawić przyszłym pokoleniom swobodę, brak bezpośredniej ingerencji obcych państw. To święto jest też doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy o naszym kraju.
Jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej
Jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osiecku to wielka okazja do świętowania. Na wspomnieniowej uroczystości zgromadzili się zarówno dzisiejsi pracownicy szkoły oraz uczniowie, jak i dawni absolwenci Szkoły. Na podium stanął Jubileuszowy Fotel, na którym kolejno zasiadali absolwenci, nauczyciele i dyrektorzy szkoły; ludzie, którzy tworzyli Szkołę, byli częścią jej historii. Wspomnienia były przeplatane wystąpieniami najmłodszych – obecnych uczniów, którzy teraz tworzą historię naszej Szkoły. Dzięki uroczystości historia Szkoły połączyła się z teraźniejszością, bo przecież – jak pisał Norwid - Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej.
Gratulujemy Szkole, czyli wszystkim nam, pięknego Jubileuszu i zapraszamy do oglądania nagrań i zdjęć z uroczystości!
Dzień Papieski 2017 SP, GIM - 19 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Obchody rozpoczęliśmy apelem szkolnym, który przygotowali katecheci: p. Wanda Cieciuch i ks. Mateusz Sudewicz. Na akademii został odegrany odcinek Magazynu katolickiego przygotowany przez uczniów III klas gimnazjum. Odcinek rozpoczął się od słów wprowadzenia w tematykę programu: Dzień dobry Państwu. Witam w kolejnym wydaniu Magazynu Katolickiego, który dziś w całości poświęcimy, jak się państwo zapewne domyślacie, osobie Jana Pawła II. 16 października to dzień, w którym cały świat usłyszał: "Habemus Papam", Mamy Papieża. Od kilku już lat w październiku obchodzimy w Kościele Niedzielę Papieską, a w wielu szkołach odbywają się uroczystości ku czci Ojca Świętego. Dziś nie ma go już pośród nas, ale żywa jest pamięć o nim i o Jego słowach. Następnie zostały przeprowadzone wywiady z bliskimi i znajomymi Papieża. Wszystko zakończył taneczny występ dzieci z koła misyjnego. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego dnia.
W dniu 16 października SP, GIM - w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej potocznie zwanej Dniem Nauczyciela. Część artystyczną przygotowali uczniowie, którzy wyrazili swoje uznanie dla trudnej pracy pedagogów i podziękowali za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
W drugiej części głos zabrała Pani dyrektor Hanna Barejko, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły w imieniu własnym jak również Rady Rodziców.
Na zakończenie reprezentanci Samorządu Uczniowskiego rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły słodkie upominki.
Debata SU GIM, SP - dnia 3 października obyła się debata kandydatów do samorządu uczniowskiego.
Startowali Małgorzata Gacura kl III b, Katarzyna Papis kl. II b oraz Antonii Srebrnicki kl. VII. W głosowaniu tajnym zwycięzcą została Katarzyna Papis. Po dwutygodniowym sprawowaniu roli przewodniczącego samorządu Kasia Papis zrezygnowała i od 6 listopada stery przejęła Małgorzata Gacura. Życzymy powodzenia i wytrwałości w swoich działaniach.
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku GIM - Słysząc słowo „Promieniowanie” większość z nas czuje lęk i strach. Klasy drugie gimnazjum zostały postawione naprzeciw temu ZAGROŻENIU. Mieliśmy okazję się przekonać, że promieniowanie jest obecne nie tylko w reaktorze jądrowym „Maria”, ale również w codziennym życiu. Po substancjach promieniotwórczych chodzimy, nosimy je, ale także spożywamy. Promieniowanie - czyli emisja energii w postaci cząstek lub fal, ogrzewa, leczy, zmienia kolor skóry czyli nie taki wilk straszny jak go malują!
Jesienna wycieczka SP - 11.10.2017r. klasa VI wyruszyła do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Muzeum Cytadeli Warszawskiej. Była to ciekawa, wyjazdowa lekcja historii związana z powstaniami i walką Polaków o wolność ojczyzny. Zajęcia zorganizowała pani K.Dziermańska.
Drugą część wyprawy przeznaczono na edukację polonistyczną. Uczniowie obejrzeli „Tarapaty” – współczesny, polski film młodzieżowy. Wszyscy widzowie byli zadowoleni i z uznaniem wypowiadali się o twórcach dzieła i występujących artystach. Po powrocie do szkoły na lekcjach języka polskiego z p. M.Żach dzieci tworzyły książki inspirowane historią poznaną w kinie.
Rok szkolny 2016/2017
Kryptonim „Wolność” - Z okazji realizowania zadań na 70-lecie Szkoły Podstawowej, została zorganizowana przez panią Katarzynę Dziermańską gra terenowa. Z wielkim zaangażowaniem poprowadzili ją uczniowie klasy Ib. Uczestnicy z klas IV-VI mieli za zadanie wymyśleć nazwę dla swojego oddziału partyzanckiego i pseudonimy oraz wykonać proporzec. Przed marszrutą otrzymali mapę, kartę startową oraz zaszyfrowaną wiadomość. Podczas trasy czekały ich różne wyzwania. Mieli przygotować odezwę do narodu wzywającą do walki oraz okrzyk bojowy i odpowiadać na pytania związane z Powstaniem Styczniowym. Przenieść meldunek, którego po drodze szukał patrol „żołnierzy rosyjskich”. Musieli wykazać się „zimną krwią” opatrując rannych towarzyszy oraz celnością. Jednym z zadań było rozpalenie ogniska. Najwięcej frajdy przyniosło „partyzantom” zadania survivalowe.
Dla klas młodszych przygotowane były gry i zabawy grupowe.
Bliskie Spotkanie Mazur SP - Pod takim hasłem uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w czterodniowym wyjeździe do Krainy Wielkich Jezior. Zakwaterowani byliśmy w Marinie Evelyn w Bogaczewie nad Jeziorem Bocznym. Plan zwiedzania był tak napięty, że co niektórzy uczniowie czwartego dnia byli zdziwieni, że już wyjeżdżamy. A co widzieliśmy i co przeżyliśmy? dokumentują zdjęcia wykonane przez niezawodną panią Kasie Dziermańską. Pierwszego dnia zwiedziliśmy słynną kwaterę Adolfa Hitlera w Gierłoży, drugi dzień to między innymi spacer po Giżycku. Kolejny dzień upłynął nam w Mikołajkach. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy zabytki Olsztyna oraz uczestniczyliśmy w seansie w Planetarium. Największe wrażenie wywarły jednak na wszystkich: Sanktuarium w Świętej Lipce i przepiękny koncert organowy, rejs statkiem po Jeziorze Śniardwy, wizyta w wiosce indiańskiej w Spytkowie oraz czas spędzony na basenie Tropikana w Hotelu Gołębiewski. Opiekunami na wycieczce były poza panią Kasią również panie – Bożena Świderska oraz pani Jola Kałaska.
Pomysłowa Liga z Osiecka oczyma wyobraźni SP - Dziewczyny z Osiecka udowodniły we Wrocławiu, że wyobraźnia, wytrwałość i praca pozwala osiągać sukcesy, nawet jeśli ktoś uczy się w małej, wiejskiej szkole. Klimat do rozwoju talentów jest w Osiecku bardzo przyjazny. Doskonały przykład daje pani wójt Karolina Zowczak, która zaprasza dzieci na plenery malarskie i warsztaty artystyczne. Uczniów wspierają rodzice, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Pomysłowa Liga ma prawo do reprezentowania Polski na Olimpiadzie w Stanach Zjednoczonych.
Dziękujemy wszystkim, że trzymaliście kciuki. Wyjazd do Stanów Zjednoczonych stał się faktem. Kreatywna Liga, czyli grupa sześciu dziewczynek z klasy piątej oraz ich trenerka Grażyna Szuchnik, miała możność reprezentowania szkoły, a tym samym Polski na światowej olimpiadzie kreatywności na Global Finale 2017 w Knoxville, w USA. Dziewczynki rywalizowały tam z drużynami z całego świata. Wszystkich uczestników było ponad 18 tysięcy. Miały możliwość pokazania pracy drużynowej oraz zmierzyły się z zadaniem „ Na już”. Wypadły całkiem dobrze. Miały jedyną i niepowtarzalną okazję zobaczyć tak odległy kraj, poznać wielu ludzi, poćwiczyć swój angielski. Oprócz rywalizacji drużynowej grupa brała udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów, zwiedzała piękne miasteczko uniwersyteckie Knoxville, a także mogła zobaczyć większe miasto Atlantę. Tam poznała polską rodzinę, w której gościła dwa dni. Dzięki uprzejmości tej rodziny, cała grupa mogła bliżej przyjrzeć się, jak pięknym i okazałym miastem jest Atlanta. Zwiedziła muzeum coca coli, największe na świecie oceanarium, zobaczyła studio telewizji CNN.
Mimo że podróż była długa i męcząca, to wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, bogatsi o szereg doświadczeń i pozytywnych przeżyć.
Cała drużyna, trenerka i rodzice serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za finansowe wsparcie, dzięki któremu wyjazd doszedł do skutku.
Dziewczynom z pomysłowej Ligi pomaga nawet telewizja. W sobotę 6 maja 2017 r. o godz. 18.00 Kurier Mazowiecki wyemitował reportaż o zwyciężczyniach z Wrocławia. Chcesz obejrzeć całość? Kliknij na link.
Dziękujemy! Serdecznie gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!
Cd. "I am an artist" SP - w ramach realizacji programu międzynarodowego omawialiśmy słynnych polskich malarzy, rysowaliśmy portrety kolegów, malowaliśmy farbami naszą szkołę w 4 porach roku. Na koniec tego działu odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Warszawie wraz z klasa 1 i 2b. Przy okazji mieliśmy okazję zobaczyć jak się robi cukierki w Manufakturze cukierków.
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
Galeria zdjęć
brak danych